Sort by

Toby has logged 78 entries for films during September 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Map of the World

A Map of the World

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sting

The Sting

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Free Willy

Free Willy

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carrie Fisher: Wishful Drinking

Carrie Fisher: Wishful Drinking

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aileen: Life and Death of a Serial Killer

Aileen: Life and Death of a Serial Killer

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cujo

Cujo

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
102 Minutes That Changed America

102 Minutes That Changed America

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
United 93

United 93

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crash

Crash

2004
×
★★
Read the review Edit this entry