• Spectre

    Spectre

    ★★★★

    I’m devastated I’ve now seen every Daniel Craig bond film. This one was so witty and I love snow. 

    My ranking (non-binding) 
    5. Casino royale
    4. Quantum of solace
    3. No time to die
    2. Spectre
    1. Skyfall

  • Skyfall

    Skyfall

    ★★★★

    As you can see. I’m watching one bond movie per night and this one felt very cinematic compared to the older two Dan Craig ones. Heath ledger would have been great as Silva because he felt v joker to me. When I was 20 I was obsessed with Ben Wishaw and actually rented this movie from the Chester library because he’s in it. I like that this one felt v British and his car is just adorable. Also love the Sweeney Todd shaving moment.

  • Quantum of Solace

    Quantum of Solace

    ★★★

    Thank god Daniel Craig wore the iconic navy polo in this. Love that there was a car, boat, and plane chase!

  • Casino Royale

    Casino Royale

    ★★

    This movie didn’t make me happy

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★★

    Bury me with this movie

  • Glass Onion

    Glass Onion

    ★★★½

    I’m not much of an island girl but I’m still a Daniel Craig girl (as of one day ago). Love the angela Lansbury cameo. Made the mistake of watching this before knives out

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    A home of my twisted dark academia dreams. Iconic sweater. Cured my fear of Daniel Craig

  • Spirited

    Spirited

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I’m not sane enough for musicals with Will Ferrell and Ryan Reynolds (I’m also convinced Ryan Reynolds is a capitalist psychopath but that’s neither here nor there). The concept was intriguing but it was too long with too many musical numbers. I fell asleep in the middle of a song.

  • The Muppet Christmas Carol

    The Muppet Christmas Carol

    ★★★★

    Please sir, I want some cheese. 

    This is something I watch every year because it is important to me to always capture the feeling of my childhood at Christmas. I enjoy the set very much and Rizzo is wonderful as himself. The ghost of Christmas past is too scary for her own good. Is this better than mickey’s Christmas carol? I’ll find out tomorrow…

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I didn’t cry at all during the movie and reacted “all at once” as soon as it ended with big tears. I’m easily triggered by difficult mother/daughter relationships. My favorite part was when actor-universe Waymond said he would have liked to do laundry and taxes with Evelyn in another life. That scene caused me to spiral about the delicate complexities of every life decision and feel very grateful. I also loved the rock universe.