tim has logged 35 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cove

Cove

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dig

The Dig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wall

Wall

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
L'Eau de la Seine

L'Eau de la Seine

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Stellar

Stellar

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Comingled Containers

Comingled Containers

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Rain

Rain

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghost

Ghost

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
After Life

After Life

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry