tim has logged 389 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Broken

Broken

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★
Edit this entry  
01
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★
Edit this entry  
30
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★
Edit this entry  
30
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★
Edit this entry  
29
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★½
Edit this entry  
27
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★½
Edit this entry  
23
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★½
Edit this entry