Tim has logged 48 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★
Edit this entry  
31
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★½
Edit this entry  
31
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Café Society

Café Society

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ninja Assassin

Ninja Assassin

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dark Places

Dark Places

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Frailty

Frailty

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Legend

Legend

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Transporter 2

Transporter 2

2005
×
★★★
Edit this entry  
06
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★½
Edit this entry  
03
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
02
Blue Hawaii

Blue Hawaii

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
Read the review Edit this entry