Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★½
Edit this entry  
17
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mobile Suit Gundam II: Soldiers of Sorrow

Mobile Suit Gundam II: Soldiers of Sorrow

1981
×
★★½
Edit this entry  
15
Hang 'em High

Hang 'em High

1968
×
★★½
Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★
Edit this entry  
11
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The 355

The 355

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Top of the Lake

Top of the Lake

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Onion Field

The Onion Field

1979
×
★★½
Edit this entry  
07
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
By Dawn's Early Light

By Dawn's Early Light

1990
×
★★½
Edit this entry  
06
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Edit this entry  
06
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★½
Edit this entry  
05
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★
Edit this entry  
03
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Edit this entry  
27
Raging Fire

Raging Fire

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Collection

The Collection

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Every Which Way but Loose

Every Which Way but Loose

1978
×
★★½
Edit this entry  
23
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fourth Kind

The Fourth Kind

2009
×
Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★
Edit this entry  
19
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
★★
Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
18
Incarnate

Incarnate

2016
×
Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Edit this entry