Sort by

Timmy has logged 378 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Martial Club

Martial Club

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Gingerdead Man

The Gingerdead Man

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Pistol for Ringo

A Pistol for Ringo

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
He-Man and She-Ra: A Christmas Special

He-Man and She-Ra: A Christmas Special

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Big 4

The Big 4

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Battles Without Honor and Humanity: Final Episode

Battles Without Honor and Humanity: Final Episode

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Commando

Commando

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ninja: Shadow of a Tear

Ninja: Shadow of a Tear

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Leech

The Leech

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Saint

Saint

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ninja

Ninja

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Dead End

Dead End

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Battles Without Honor and Humanity: Police Tactics

Battles Without Honor and Humanity: Police Tactics

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Malibu Express

Malibu Express

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Battles Without Honor and Humanity: Proxy War

Battles Without Honor and Humanity: Proxy War

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry