Sort by

Timmy has logged 220 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Tickle King

The Tickle King

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Christmas Toy

The Christmas Toy

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Three O'Clock High

Three O'Clock High

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Return of the Living Dead Part II

Return of the Living Dead Part II

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Session 9

Session 9

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Goosebumps 2: Haunted Halloween

Goosebumps 2: Haunted Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry