Sort by

timmypotts has logged 139 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
An Innocent Man

An Innocent Man

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Saw III

Saw III

2006
×
Read the review Edit this entry  
18
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Saw II

Saw II

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry