Sort by

Tim has logged 374 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bronze Broken Heart

Bronze Broken Heart

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Oh Shit

Oh Shit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Oh Shit

Oh Shit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Antz

Antz

1998
×
Read the review Edit this entry  
29
Superman vs. The Elite

Superman vs. The Elite

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Commando

Commando

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla: Final Wars

Godzilla: Final Wars

2004
×
Read the review Edit this entry  
16
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Beauty

American Beauty

1999
×
Read the review Edit this entry  
14
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
Read prior review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry