Tim has logged 277 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Murders at Starved Rock

The Murders at Starved Rock

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Edit this entry  
10
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Resolution

Resolution

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Imperium

Imperium

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Looper

Looper

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
'Twas the Fight Before Christmas

'Twas the Fight Before Christmas

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Purge

The Purge

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Kate

Kate

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Edit this entry  
17
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dopesick

Dopesick

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fatman

Fatman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Spanish Prisoner

The Spanish Prisoner

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry