Sort by

Timcop has logged 437 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hannie Caulder

Hannie Caulder

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vice

Vice

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of Jennie

Portrait of Jennie

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death Wish 4: The Crackdown

Death Wish 4: The Crackdown

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jubal

Jubal

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Mechanic

The Mechanic

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Times Square

Times Square

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Daddy's Gone A-Hunting

Daddy's Gone A-Hunting

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Books of Ed Ruscha

The Books of Ed Ruscha

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Miracle

Miracle

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fleshpot on 42nd Street

Fleshpot on 42nd Street

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Performance

Performance

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Theodora Goes Wild

Theodora Goes Wild

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Incredible Stranger

The Incredible Stranger

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
London After Midnight

London After Midnight

2002
×
Read the review Edit this entry  
26
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ship That Died

The Ship That Died

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Let's Get Lost

Let's Get Lost

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Silver Cord

The Silver Cord

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dogs in Space

Dogs in Space

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man in the Barn

The Man in the Barn

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Farmerette

The Farmerette

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry