Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Seeds

Seeds

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fear Is the Key

Fear Is the Key

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Around the World in Eighty Days

Around the World in Eighty Days

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Westward the Women

Westward the Women

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dirty Mary Crazy Larry

Dirty Mary Crazy Larry

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Stork's Holiday

The Stork's Holiday

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
I, the Jury

I, the Jury

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Strangler

The Strangler

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
May December

May December

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Was a Teenage Serial Killer

I Was a Teenage Serial Killer

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Terminal USA

Terminal USA

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shadows

Shadows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Golden Chain

The Golden Chain

2016
×
★★
Edit this entry  
12
The Last Run

The Last Run

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Above the Law

Above the Law

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Murder

Murder

1957
×
Read the review Edit this entry  
11
The London Story

The London Story

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nocturne

Nocturne

1980
×
★★★
Edit this entry  
10
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Man's Favorite Sport?

Man's Favorite Sport?

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Under Siege 2: Dark Territory

Under Siege 2: Dark Territory

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The House That Dripped Blood

The House That Dripped Blood

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Ten

The Ten

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
On Deadly Ground

On Deadly Ground

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Venus in Furs

Venus in Furs

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Singapore Sling

Singapore Sling

1990
×
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mausoleum

Mausoleum

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Totally Killer

Totally Killer

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Univitellin

Univitellin

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bats in the Belfry

Bats in the Belfry

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dreamer

The Dreamer

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Indigo's Smile (Interlude)

Indigo's Smile (Interlude)

2014
×
★★★
Edit this entry