Tim has logged 70 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Aves

Aves

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cavalcade

Cavalcade

1933
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Dead Leaves

Dead Leaves

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hinterland

Hinterland

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Still

Still

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Voyage in Time

Voyage in Time

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Dandy in Aspic

A Dandy in Aspic

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Angels Over Broadway

Angels Over Broadway

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Plumber

The Plumber

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Salome

Salome

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghost Town Anthology

Ghost Town Anthology

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scoob!

Scoob!

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
In Search of the Titanic

In Search of the Titanic

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Titanic: The Legend Goes On...

Titanic: The Legend Goes On...

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Legend of the Titanic

The Legend of the Titanic

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Strawberry Blonde

The Strawberry Blonde

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Patrick

Patrick

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Superbabies: Baby Geniuses 2

Superbabies: Baby Geniuses 2

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inn of the Damned

Inn of the Damned

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus

Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Panda! Go Panda!

Panda! Go Panda!

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hoarders Without Borders

Hoarders Without Borders

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Wasteland No. 1: Ardent Verdant

Wasteland No. 1: Ardent Verdant

2017
×
★★★½
Edit this entry