Tim has logged 581 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Return of Swamp Thing

The Return of Swamp Thing

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Looking Glass War

The Looking Glass War

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Waiting for the Barbarians

Waiting for the Barbarians

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
From the Life of the Marionettes

From the Life of the Marionettes

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
AD/BC: A Rock Opera

AD/BC: A Rock Opera

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fårö Document 1979

Fårö Document 1979

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ben & Arthur

Ben & Arthur

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
18
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Deadly Affair

The Deadly Affair

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Serpent's Egg

The Serpent's Egg

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Dance of the Damned Women

The Dance of the Damned Women

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Godmothered

Godmothered

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Face to Face

Face to Face

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Secret Centre: John le Carré

The Secret Centre: John le Carré

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Forbidden Empire

Forbidden Empire

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Magic Flute

The Magic Flute

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cats & Dogs 3: Paws Unite

Cats & Dogs 3: Paws Unite

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
AD/BC: A Rock Opera

AD/BC: A Rock Opera

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stardust

Stardust

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Capone

Capone

2020
×
★½
Read the review Edit this entry