Sort by

Mr. V has logged 30 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Father

The Father

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Your Friend the Rat

Your Friend the Rat

2007
×
Read the review Edit this entry  
01
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bao

Bao

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Piper

Piper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry