Sort by

Mr. V has logged 27 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
Read the review Edit this entry  
04
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry