Sort by

Tiger_Jack has logged 192 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Traitor

The Traitor

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
1900

1900

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Peter

Black Peter

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Aunty Donna: New Show

Aunty Donna: New Show

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Five Came Back

Five Came Back

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Battle of Midway

The Battle of Midway

1942
×
★★★½
Edit this entry  
09
Five Came Back

Five Came Back

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marc Maron: End Times Fun

Marc Maron: End Times Fun

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Aunty Donna: New Show

Aunty Donna: New Show

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Plot Against The President

The Plot Against The President

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
Terminus

Terminus

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
Night Vision

Night Vision

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
15
I Do

I Do

2006
×
★★★
Edit this entry  
15
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Savage Water

Savage Water

1979
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Alien Crystal Palace

Alien Crystal Palace

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
14
T'aime

T'aime

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pépé le Moko

Pépé le Moko

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Life Is Ours

Life Is Ours

1936
×
Read the review Edit this entry  
08
That Man from Rio

That Man from Rio

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Money Money Money

Money Money Money

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry