Sort by

THX 04 has logged 562 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Baantjer: The beginning

Baantjer: The beginning

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
New Kids Turbo

New Kids Turbo

2010
×
★★½
Edit this entry  
28
Uncommon Valor

Uncommon Valor

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
Edit this entry  
27
The Stepford Life

The Stepford Life

2001
×
Edit this entry  
26
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
Read the review Edit this entry  
25
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Winter in Wartime

Winter in Wartime

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Shanghai Knights

Shanghai Knights

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
René van Meurs: Even Goede Vrienden

René van Meurs: Even Goede Vrienden

2019
×
Edit this entry  
20
Asterix the Gaul

Asterix the Gaul

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the Animation

Scott Pilgrim vs. the Animation

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ronald Goedemondt: Geen Sprake Van

Ronald Goedemondt: Geen Sprake Van

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Baantjer - de Cock en de moord op de middenstip

Baantjer - de Cock en de moord op de middenstip

2006
×
Edit this entry  
14
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Notorious Bettie Page

The Notorious Bettie Page

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
De Club van Sinterklaas & De Verdwenen Schoentjes

De Club van Sinterklaas & De Verdwenen Schoentjes

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Welcome to Earth

Welcome to Earth

2019
×
Edit this entry  
07
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hope and Glory

Hope and Glory

1987
×
★★★½
Edit this entry  
03
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Striptease

Striptease

1996
×
Read the review Edit this entry  
02
Uncommon Valor

Uncommon Valor

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sudden Death

Sudden Death

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
Action Man: Battlefield Casualties

Action Man: Battlefield Casualties

2015
×
Edit this entry  
30
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
Edit this entry  
30
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Replacement Killers

The Replacement Killers

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Penoza: The Final Chapter

Penoza: The Final Chapter

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
Read prior review Edit this entry