Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Shutter Island: Into the Lighthouse

Shutter Island: Into the Lighthouse

2010
×
Edit this entry  
02
Smear

Smear

2017
×
Edit this entry  
01
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
DogMan

DogMan

2023
×
★★
Edit this entry  
28
Battery Life

Battery Life

2016
×
Edit this entry  
27
Girl

Girl

2018
×
★½
Edit this entry  
25
Special Day

Special Day

2018
×
Edit this entry  
24
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
★★½
Edit this entry  
23
Line of Fire

Line of Fire

2023
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Crash

The Crash

2022
×
Edit this entry  
21
Populace

Populace

2015
×
Edit this entry  
20
Contempt

Contempt

1963
×
★½
Edit this entry  
19
The Daughters of Virtue

The Daughters of Virtue

2017
×
Edit this entry  
17
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Misfortunates

The Misfortunates

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Bowling Balls

Bowling Balls

2014
×
★½
Edit this entry  
14
King Ripple

King Ripple

2015
×
Edit this entry  
13
Sisu

Sisu

2022
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sweet Tooth

Sweet Tooth

2015
×
Edit this entry  
12
Inside Aut

Inside Aut

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Looper

Looper

2012
×
★★½
Edit this entry  
10
The Crash

The Crash

2022
×
Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Sisu

Sisu

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
Doubles

Doubles

2014
×
Edit this entry  
30
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Harry Saltzman: Showman

Harry Saltzman: Showman

2000
×
Edit this entry  
30
Inside 'From Russia with Love'

Inside 'From Russia with Love'

2000
×
Edit this entry  
29
Love, Lots of It

Love, Lots of It

2012
×
Edit this entry  
28
Deep Dish Apocalypse

Deep Dish Apocalypse

2018
×
Edit this entry  
27
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Riding a Train of Thoughts

Riding a Train of Thoughts

2014
×
Edit this entry  
25
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

2019
×
Edit this entry  
25
Logorama

Logorama

2009
×
Edit this entry  
13
Barbie

Barbie

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Young and Prodigious T.S. Spivet

The Young and Prodigious T.S. Spivet

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Dinner Club

The Dinner Club

2010
×
★★
Edit this entry  
03
Around the World

Around the World

1997
×
Edit this entry  
02
Around the World

Around the World

1997
×
Edit this entry  
02
Penoza: The Final Chapter

Penoza: The Final Chapter

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
02
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Professor Goudet's Lessons

Professor Goudet's Lessons

2013
×
Edit this entry