Sort by

Diego Vera has logged 181 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Detroit

Detroit

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Wind River

Wind River

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★
Edit this entry  
22
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
Edit this entry  
16
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
MINDWALK

MINDWALK

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Raw

Raw

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dog City: The Movie

Dog City: The Movie

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry