Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Sean

Sean

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Sean
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Sean’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Vampires

    Vampires 1998

    ★★★½ Watched by Sean 10 Apr 2022

    Never trust the Catholic church.

  • Harlem Nights

    Harlem Nights 1989

    ★★★½ Watched by Sean 24 Feb 2022

    What about the toe!?!?!?

  • Collateral

    Collateral 2004

    ★★★★½ Rewatched by Sean 19 Sep 2021

    This slaps harder than Heat y'all. Like Seventh Seal hailed a taxi.

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005

    ★★★★½ Rewatched by Sean 05 May 2021

    I love this film unconditionally. Happy Revenge of the Fifth and May the Fourth be with you all.

  • Moonrise Kingdom

    Moonrise Kingdom 2012

    ★★★★½ Rewatched by Sean 24 Apr 2021

    "Was he a good dog?"
    "Who's to say? But he didn't deserve to die."

  • The Departed

    The Departed 2006

    ★★★★½ Rewatched by Sean 06 Apr 2021

    All cahps are bastuhds, how do ya like them apples. Pahk the cah and such.

  • GoodFellas

    GoodFellas 1990

    ★★★★½ Rewatched by Sean 04 Apr 2021

    This is one of the most well made films of its' time, but I don't think it's a masterpiece. You can take my filmbro card.

  • City of God

    City of God 2002

    ★★★★★ Rewatched by Sean 27 Mar 2021

    Goodfellas, but without the privelege.

  • Nomadland

    Nomadland 2020

    ★½ Watched by Sean 21 Mar 2021 2

    This is one empty ass film. If you take a second to wipe off all the makeup of the cinematography and the score, it doesn't look much better than Hillbilly Elegy. And while Nomadland doesn't take as blatantly elitist a stance as that snorefest, its' answer to the capitalist exploitation of the people it depicts is just as dull. It sure does put a damper on things now that all these industries are packing up and leaving their workers and…

  • Shrek 2

    Shrek 2 2004

    ★★★★★ Watched by Sean 04 Mar 2021 1

    Sadly I cannot recall exactly what I was doing when this film was released, but little did my eleven-year-old ass know that Cinema had reached its' highest peak.

  • Do the Right Thing

    Do the Right Thing 1989

    ★★★★★ Rewatched by Sean 01 Mar 2021

    "Waaake up!"

    Criterion blu-ray.
    Color.
    5.1 Surround.
    1.85.1.

    I might start growing a Criterion collection, no better place to start than here.

  • Shrek

    Shrek 2001

    ★★★★½ Rewatched by Sean 22 Feb 2021 3

    Yo, this is unironically better than any Disney movie, fight me

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 35

Review Tags

154
  • theatrical
  • a24
  • hooptober5.0
  • profile
  • star wars
  • halloween
  • david fincher
  • retro cinema
  • m night shyamalan
  • coen bros
  • george lucas
  • david cronenberg
  • george romero
  • hooptober7.0
  • living dead
  • peter jackson
  • poster challenge
  • star trek
  • steven spielberg
  • terry gilliam
  • alfonso cuaron
  • hooptober6.0
  • poster challenge june
  • quentin tarantino
  • sam raimi
  • shark week
  • taika waititi
  • yorgos lanthimos
  • alien
  • batman
  • martin scorsese
  • party like its 1999
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro