Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
Green Vinyl

Green Vinyl

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hope

Hope

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Labyrinth of Dreams

Labyrinth of Dreams

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Saliva

Saliva

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Forget Me Not

Forget Me Not

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nightly Apparitions

Nightly Apparitions

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★
Edit this entry  
07
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Last Life in the Universe

Last Life in the Universe

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Edit this entry  
30
Election 2

Election 2

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Kid

Kid

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Election

Election

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rest Energy

Rest Energy

1980
×
★★★★
Edit this entry  
17
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★½
Edit this entry  
15
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Air Doll

Air Doll

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★
Edit this entry  
14
Blue

Blue

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Devil's Circuit

Devil's Circuit

1988
×
★★★½
Edit this entry  
14
Photodiary '87

Photodiary '87

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Four Roads

Four Roads

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pixote

Pixote

1981
×
★★★½
Edit this entry  
08
Babenco: Tell Me When I Die

Babenco: Tell Me When I Die

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★½
Edit this entry