• Malignant

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Four Roads

    ★★★★

  • Nobody

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Nightly Apparitions

    ★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★½

  • Days

    ★★★½

  • The Woman Who Ran

    ★★★

  • Last and First Men

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★½

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • 1917

    ★★★★

  • Better Days

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Color Out of Space

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Babenco: Tell Me When I Die

    ★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • To the Ends of the Earth

    ★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • The Wild Goose Lake

    ★★★★½

  • Sorry We Missed You

    ★★★★

  • Bacurau

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★½

  • House of Hummingbird

    ★★★★★

  • Green Book

    ★★★

  • mid90s

    ★★★½

  • Halloween

    ★★½

  • Blue

    ★★★★

  • Free Solo

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★

  • Roma

    ★★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★★★

  • Asako I & II

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Happy as Lazzaro

    ★★★★

  • Ash Is Purest White

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

  • Donbass

    ★★★★

  • Upgrade

    ★★★