Thomas has logged 40 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sex and Zen II

Sex and Zen II

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sex and Zen

Sex and Zen

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Death and the Maiden

Death and the Maiden

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hot Spot

The Hot Spot

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frantic

Frantic

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ride Your Wave

Ride Your Wave

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Day of the Woman

Day of the Woman

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Cat People

Cat People

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Skin: A History of Nudity in the Movies

Skin: A History of Nudity in the Movies

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Salt and Fire

Salt and Fire

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Renoir

Renoir

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fabian: Going to the Dogs

Fabian: Going to the Dogs

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Coffee in Berlin

A Coffee in Berlin

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry