Thomas has logged 56 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Soul Kitchen

Soul Kitchen

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lammbock

Lammbock

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Madadayo

Madadayo

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prospect

Prospect

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stitch! The Movie

Stitch! The Movie

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Animal House

Animal House

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Canine Caddy

Canine Caddy

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tugboat Mickey

Tugboat Mickey

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mr. Mouse Takes a Trip

Mr. Mouse Takes a Trip

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry