Sort by

Thomas has logged 787 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Heart of Glass

Heart of Glass

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sheltering Sky

The Sheltering Sky

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Land of Silence and Darkness

Land of Silence and Darkness

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wayward Girl

The Wayward Girl

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rescue Dawn

Rescue Dawn

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Driver

The Driver

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Signs of Life

Signs of Life

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Magician

The Magician

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Willow

Willow

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry