Sort by

Thomas has logged 54 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Django

Django

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Incendies

Incendies

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rush

Rush

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Braindead

Braindead

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shivers

Shivers

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Place Promised in Our Early Days

The Place Promised in Our Early Days

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
World War Z

World War Z

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
[REC]

[REC]

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry