Sort by

Thomas has logged 628 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
PK

PK

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Just One of the Guys

Just One of the Guys

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry