Sort by

Thomas has logged 45 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Commando

Commando

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suicide Squad: Hell to Pay

Suicide Squad: Hell to Pay

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Inn of the Sixth Happiness

The Inn of the Sixth Happiness

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Headshot

Headshot

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Voices of a Distant Star

Voices of a Distant Star

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry