Sort by

Thomas has logged 392 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sherlock: The Reichenbach Fall

Sherlock: The Reichenbach Fall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sherlock: The Hounds of Baskerville

Sherlock: The Hounds of Baskerville

2012
×
★½
Edit this entry  
22
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sherlock: A Scandal in Belgravia

Sherlock: A Scandal in Belgravia

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Lou

Lou

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Sherlock: The Great Game

Sherlock: The Great Game

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Day & Night

Day & Night

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
Dead Right

Dead Right

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sherlock: The Blind Banker

Sherlock: The Blind Banker

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
history of japan

history of japan

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

2011
×
Read the review Edit this entry  
07
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
06
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry