Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Images of the World and the Inscription of War

Images of the World and the Inscription of War

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Edit this entry  
05
Working Girls

Working Girls

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Edit this entry  
01
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
Edit this entry  
22
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
LCD Soundsystem: The Long Goodbye

LCD Soundsystem: The Long Goodbye

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★½
Edit this entry  
14
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Edit this entry  
03
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Edit this entry  
15
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★★
Edit this entry  
09
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Election

Election

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
Edit this entry  
28
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Bama Rush

Bama Rush

2023
×
★½
Edit this entry  
20
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★
Edit this entry  
18
Government Plates

Government Plates

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
John Mulaney: Baby J

John Mulaney: Baby J

2023
×
Edit this entry  
13
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry