Sort by

Thomas has logged 79 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Gladiator

Gladiator

2000
×
Edit this entry  
22
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Persuasion

Persuasion

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hilary and Jackie

Hilary and Jackie

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
Gunda

Gunda

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Labyrinth Ion

Labyrinth Ion

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Showing Up

Showing Up

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Close

Close

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Butterfly Vision

Butterfly Vision

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dodo

Dodo

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Men

Men

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★½
Edit this entry  
13
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Don't Hate Las Vegas Anymore

I Don't Hate Las Vegas Anymore

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
1917

1917

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry