Sort by

Kim has logged 603 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Great Catherine

Great Catherine

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Fat Liar

Big Fat Liar

2002
×
★★★
Edit this entry  
25
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Snow Bride

Snow Bride

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The War of the Roses

The War of the Roses

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
High Society

High Society

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pottersville

Pottersville

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Favorite Year

My Favorite Year

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lord Jim

Lord Jim

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pride

Pride

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Breakfast on Pluto

Breakfast on Pluto

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Favorite Year

My Favorite Year

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Equus

Equus

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Tiger Hunter

The Tiger Hunter

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Psych: The Movie

Psych: The Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Ruling Class

The Ruling Class

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Party

The Party

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Search Party

Search Party

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Winning Season

The Winning Season

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ballerina

Ballerina

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry