Thomas has written 12 reviews for films during 2020.

  • The Old Guard

    The Old Guard

    ★★

    I'm not edgy enough to appreciate this.

  • The Virgin Suicides

    The Virgin Suicides

    ★★★★★

    I'mma be real with you I didn't know what to expect from this but my eyes were glued to the screen. This movie perfectly encapsulates the teen life of being a boy and girl. The mystery of what a girl is from a males perspective was something I instantly connected with. The unsure tendencies of do i kiss, what does she/he think. Also the stupid and mundane time of ones life that is high school.

  • Boys State

    Boys State

    ★★★½

    Please prove me wrong that is is not a horror movie. All the boys here scare me.

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★½

    This is the perfect modern day horror movie. Now is it perfect? No.

    What I mean is that every horror movie should strive to be like Ready or Not. All the the characters make rational and believable decisions, the atmosphere feels real and lived in, and the plot is consistent and tight. (That 1h 34m run time is the perfect run time for this) 

    I will def rewatch this again, probably as a date night movie. It's real easy to like.

  • Let Them All Talk

    Let Them All Talk

    ★★★½

    This movie is just so mellow and so chill, like come on man. It's so easy to watch. 

    Also I wanna smoke pot with Lucas Hedges character he just seems so down to earth and nice.

  • Happiest Season

    Happiest Season

    ★★

    I only really like Dan Levy in this. If you liked it I'm happy for you but this plot and how the characters act just makes little to no sense.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    Everytime I watch this movie I always get goosebumps.

    Sometimes when I watch this I think "I can't believe this actually exists". I'm always in awe of Miles' journey, the movies refreshing art style always makes me smile, and the music.. hol up the music, don't even get me started on it, it's just the perfect soundtrack for a perfect movie. This movie just makes me so happy, is this what doing drugs is like?

    If you don't __________ during…

  • Citizen Kane

    Citizen Kane

    ★★★★★

    Yo! Orson Wells was woke in 1941!

    Plain and simple it is a really really good film, you just can't deny it. The plot keeps ya hooked, it is shot surprising well (keep in mind this is an early film), I was just so engaged the whole time.

    Can I now call myself a certified film bro now?

  • Enola Holmes

    Enola Holmes

    ★★½

    Honestly, I could best describe this as a well made mess (question mark). The plot is all over the place yet I still kinda understand the surface level plot. The sets and costumes are ~exquisite~. The acting is at moments good! then at other times laughably bad. The dialogue is confusing, like I can tell in one scene that you're being serious then in another Enola becomes Deadpool, Millie B. B. pick one and stick with it. 

    You can tell…

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★★½

    For a movie that came out 30+ years ago there's still parallels to dating today. Both main characters are relatable and feel lived in. Honestly, for an 80's rom com it honestly feels quite believable with everything going on in it.

    Side note: Harry's character basically Kramer if he wasn't tall, loud, and didn't have ADHD. Just a thought I had while watching.

    Bonus points for this movie (a romance) for not making feel sad for being single. So thanks, good job writers!

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds

    ★★★★★

    Beautifully shot, great call backs, another hot Brad Pitt flick, oh and killing Nazis. All good things.

  • Killing Them Softly

    Killing Them Softly

    ★★★

    Pretty boy Brad Pitt has feelings for people. Lots of rain and Mobsters. The cinematography is pretty pretty good.