Sort by

Thomas has logged 41 entries for films during April 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Last Dragon

The Last Dragon

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★
Edit this entry  
24
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gigli

Gigli

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sunspring

Sunspring

2016
×
Read the review Edit this entry  
06
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Master

Master

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Bubble

The Bubble

2022
×
½
Read the review Edit this entry