Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
San Pietro

San Pietro

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Journey

The Journey

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Wake Up

Wake Up

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Strange World

Strange World

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
Read the review Edit this entry  
26
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Willow

Willow

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beat the Devil

Beat the Devil

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Luck

Luck

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Spirited

Spirited

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shaft's Big Score!

Shaft's Big Score!

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beowulf

Beowulf

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
The BFG

The BFG

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Snowman

The Snowman

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Capture

The Capture

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bad News Bears

Bad News Bears

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch

White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Timeless Call

A Timeless Call

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Amblin'

Amblin'

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Martin Scorsese's Quarantine Short Film

Martin Scorsese's Quarantine Short Film

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Audition

The Audition

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry