thomaruc has written 32 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★½

    It's great how everyone will think that this outgoing, kinda quirky, and sort of awkward person "Fern" is a great character that Frances McDormand crawled into, but we all know that she's literally just playing herself...

  • The Father

    The Father

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    "I feel as if I'm... I feel as if I'm losing all my leaves (...)

    the branches, the wind and the rain..."

    Jesus Christ.

  • Requiem for a Dream

    Requiem for a Dream

    ★★★★½

    It's fun noticing all the different addictions everyone has who interact with the 4 main protagonists in the movie, such as gambling, alcoholism, working out, sex and even sunbathing? I guess. And yet we, as a people, pick and choose which one we condemn the most, yet do not provide enough help for these ones in the slightest, which is made clear by how poor medical institutions treat their patients and how blatantly uncaring and even abusive they are of…

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    "I am he as you are he as you are me
    And we are all together
    See how they run like pigs from a gun
    See how they fly
    I'm crying...."

    "It's tragic how few people possess their souls before they die. "Nothing is more rare in any man," says Emerson, "than an act of his own." And it's quite true. Most people are other people. Their thoughts are someone else's opinions. Their lives a mimicry, their passions a quotation....... That's an Oscar Wilde quote."

    My opinion exactly.. or theirs, I guess?

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    ...These little women, how little are they..?

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★★½

    Bo Burnham and Lorene Scafaria: Best Hollywood powercouple!

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★½

    Can you imagine this movie with Miles Teller and Emma Watson..?

    No, me neither..

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★½

    It's kind of weird that I thought this was a 3.5*, then changed it to 4* and now it's a 4.5*.

    Usually with Marvel movies it's the opposite, where you like it at first because of the formulaic story and relatable characters but afterwards feel like it's forgettable or without any stakes..

    This movie is definitely not one of those two things.

  • Glass

    Glass

    ★★★★½

    Somehow this meta, pulpy, almost indie-like finale of the trilogy made me more emotional than any other film I've seen in a while in a way only M. Night seems to be able to pull off...

  • Split

    Split

    ★★★★½

    James McAvoy is still my dad!

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★½

    Ethos, Pathos and Logos...

    This shit is bananas, doc.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

    Best movie to end my 2018 with.