thomaruc has written 23 reviews for films rated ★½ .

  • Money Plane

    Money Plane

    ★½

    Money Plane.

  • The Fanatic

    The Fanatic

    ★½

    "Watch out. Watch out. Here's Moosey!"

    "You okay with some music? You like a little Limp Bizkit? Like a little Bizkit? Yeah? Nice and loud? I used to listen to this back in the day, this is hot. Oh my god, that is nice, that is nice! All right, here we go baby."

    "Moose didn't just cross the line. He fuckin' nuked it."

    "I wish Freddy Krueger would come, and chop off your head, and it would roll in the…

  • Jexi

    Jexi

    ★½

    This is like a poor man's version of Her mixed with like 3 episodes of South Park.. Some of the dialogue and jokes are straight from the show.

    "plug me in, plug me out!" = "one more work out? Harder, faster. You're doing great!"

  • Every Day

    Every Day

    ★½

    I watched this without knowing it's a preteen film.. And was baffled by the choices and dialogue of the movie.., now knowing it's made for 13 year old girls...., my opinion is unchanged and this film is still total garbage..

  • T-34

    T-34

    ★½

    This is the type of film that does great with general audiences, because of the "epic" story and action scenes and the cookie cutter plot, but is ultimately a shit show!....

  • The Quake

    The Quake

    ★½

    At least Sondre learnt his lesson...

  • Bird Box

    Bird Box

    ★½

    This is the most boring ''horror'' film I've seen in a while. It's not a good sign when I'm checking the time every 5 minutes. It's also maybe not a good idea to have this non-linear story structure that sucks away any and every bit of suspense you had... like now we know exactly what's going to happen, thanks.

    Also..., you know how you're not supposed to show your monster too much... Well, this movie went the extra mile and…

  • The Possession of Hannah Grace

    The Possession of Hannah Grace

    ★½

    Oh.. Diederik... Diederik Diederik Diederik... 😪

    Ik ben niet boos. Ik ben teleurgesteld.

  • Men from Mars

    Men from Mars

    ★½

    En mensen vragen zich af waarom Nederlandse film niet meer meetelt in de wereldcinema.

  • Orange Fever

    Orange Fever

    ★½

    Wiens idee was dit?

  • Father Figures

    Father Figures

    ★½

    The fact I unironically cried to the emotional climax of this movie says more about me than it does about the movie...

  • 24 Hours to Live

    24 Hours to Live

    ★½

    ur 2 ho's to live 4...