• Surf's Up

    Surf's Up

    ★★★

    Best movie to end your horror night with.

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    "Did you really call the police?"..."You bet your sorry ass I did!"

    ...

    "My mom and dad are gonna be so mad at me!"

    This movie rules. The whole third act is at a party. Most of the best lines are improvised and its humor works surprisingly well in a slasher film with themes about maternal abandonment and trauma. Give Shaggy an Oscar.

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

    I'm so happy to see JGL again.

  • Requiem for a Dream

    Requiem for a Dream

    ★★★★½

    It's fun noticing all the different addictions everyone has who interact with the 4 main protagonists in the movie, such as gambling, alcoholism, working out, sex and even sunbathing? I guess. And yet we, as a people, pick and choose which one we condemn the most, yet do not provide enough help for these ones in the slightest, which is made clear by how poor medical institutions treat their patients and how blatantly uncaring and even abusive they are of…

  • The Fanatic

    The Fanatic

    ★½

    "Watch out. Watch out. Here's Moosey!"

    "You okay with some music? You like a little Limp Bizkit? Like a little Bizkit? Yeah? Nice and loud? I used to listen to this back in the day, this is hot. Oh my god, that is nice, that is nice! All right, here we go baby."

    "Moose didn't just cross the line. He fuckin' nuked it."

    "I wish Freddy Krueger would come, and chop off your head, and it would roll in the…

  • The Babysitter: Killer Queen

    The Babysitter: Killer Queen

    ★★★½

    Please make this into a franchise.

  • The Social Dilemma

    The Social Dilemma

    ★★★★

    Don't delete all your social media. Don't ever think that if you delete it, it will go away. We, as a society, do this more often than you think... Just cover it up, don't mention it anymore, sweep the problem under the rug until the same issue inevitably comes back.

    We need to live with it. Like someone said in this movie "you can't put the glue back in the tube..", Pandora's Box has been opened. You'd be a fool…

  • Pawn Sacrifice

    Pawn Sacrifice

    ★★½

    Ironically, this movie needs more chess.

  • Project Power

    Project Power

    ★★★

    Honey bear,.. are we all out of that one hippie shampoo that--... WHOA! What the shit's going on here?? Who the hell are you guys?!

  • Deep Blue Sea

    Deep Blue Sea

    ★★★

    Jeugdsentiment...

  • Last Christmas

    Last Christmas

    ★★½

    All this movie did is remind me how good of a singer/artist George Michael is.

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    "I am he as you are he as you are me
    And we are all together
    See how they run like pigs from a gun
    See how they fly
    I'm crying...."

    "It's tragic how few people possess their souls before they die. "Nothing is more rare in any man," says Emerson, "than an act of his own." And it's quite true. Most people are other people. Their thoughts are someone else's opinions. Their lives a mimicry, their passions a quotation....... That's an Oscar Wilde quote."

    My opinion exactly.. or theirs, I guess?