thomaruc has written 106 reviews for films during 2017.

  • Midnight Special

    Midnight Special

    ★★★

    How can Midnight Special be this good with its acting being top notch, cinematography always feeling tense or on edge, the premise being so interesting, and with one of the best independent young directors at the helm, but still feel so mundane...

    I blame the overarching metaphor or allegory that went over my head when I watched this film, which is that the whole journey is about parenthood. When finding this out the film, evidently, made more sense, but it…

  • The Edge of Seventeen

    The Edge of Seventeen

    ★★★★

    ''I had the worst thought: I've got to spend the rest of my life with myself.'' - Nadine

    This film is so refreshingly great with its excellent script, the chemistry between these loveable characters and actually succeeding in making me like a film where the majority of the film is a teenage girl whining about her own life.

    Kelly Fremon Craig's directorial debut, which she wrote herself based on experiences she had growing up. What she ended up with is…

  • King Arthur: Legend of the Sword

    King Arthur: Legend of the Sword

    ★★½

    This film made me realize that I just don't like Guy Ritchie's style at all. It's just quick cuts here, quick cuts there. Fast paced music here. 10.000 montages here. Serious moments followed up by witty banter...
    Slow-motion moments where people have their mouths open screaming. The antagonist who seems in control and calm, but is defeated quite easily. It all just adds up...

    It's just not for me.

  • Chuck

    Chuck

    ★★★

    I quite disliked the mundane story of the boxer that inspired Sylvester Stallone to write Rocky, but I quite liked the second half with the character analysis about the self-destructing boxer stuck in his ways, trying to do what's right, but ending up doing the one thing that ruins him: Making decision that only benefit the ''Bayonne Bleeder''.

    This second half, or mainly final third, of the film is really highlighted by some of the camerawork and the impressive acting…

  • Going in Style

    Going in Style

    ★★½

    It's fine. I mean, it really is. You could watch this film with your in-laws and they will all love it and your significant other will tell you that you picked a great film to watch..., but that's about it.

    The film never peaks, the film never provokes any emotions, besides the quick silent laugh (better known as audibly exhaling out of your nose), the film never does anything that would surprise me in any way...

    And that's not bad…

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ''I'm Mary Poppins, Y'all!''
    - Yondu

    Bigger, louder, and with a better soundtrack than its predecessor Guardians of the Galaxy Vol. 2 does what it promises to do: Be awfully charming, funny, action-packed and have a narrative that's easy enough to follow, but exciting enough to intrigue.

    It does all this not by building off the first Guardians film, but by standing on its own and having continuing plotlines that help further develop the characters we've come to love in…

  • The Circle

    The Circle

    ★★

    When my mother wants to read the book which this film is based on, but after watching this film with me has completely lost interest, and is slightly upset with me that I brought her to this film when she was the one who wanted to go to this particular film....

    Pretty much explains the feeling I got from watching this film.

  • The Fate of the Furious

    The Fate of the Furious

    ★★★

    The Unnecessary One

    Over the top, fun, messy, and downright crazy is what people who haven't seen any of the predecessors of this franchise would say after watching the eight entry of this franchise; The Fate of the Furious.

    People who have seen all of the previous ones, however, would say that this film doesn't live up to its predecessors. Not action-wise, plot-wise or looking at all the crazy shit the family do.

    Sure, they drive a tank over ice…

  • Furious 7

    Furious 7

    ★★★

    The Family One

    I've seen this film over 6 months ago and all I remember is cars flying out of planes, cars flying over rooftops, and cars exploding in cities, whilst The Rock is holding a minigun and Vin Diesel mumbles ''Family'' a lot...

    ...Oh yeah, and I cried at the end. Man tears.

  • Fast & Furious 6

    Fast & Furious 6

    ★★½

    The Shitty One

    Doesn't live up to its predecessor, doesn't feel like a proper film. Feels more like two films crammed into one...

    Wait..., It is?.. Oh, that explains a lot..

  • Fast Five

    Fast Five

    ★★★

    The Fun One

    YES! I was actually so excited to see everyone in one room together; Roman, Tej, Han, Gisele, Mia, Brian, Dom.. even Vince! This is the best move this franchise has done, and now, in 2017, it's the only reason that this franchise is still going strong: They feel like family. (yeah, I said it)

    This film just takes everything from the previous four films that worked and put it in this film. Everything from the bad comedy…

  • Fast & Furious

    Fast & Furious

    ★★½

    The Boring One

    Not dumb enough to be fun, not serious enough to be cool, so it just ends up being really... Meh.