thomaruc has written 29 reviews for films during 2016.

  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

    Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

    ★★

    Why was this film so bad? It had a cool trailer, a nice look, pretty good cast, good source material. It could've been the first good Tim Burton since Sweeney Todd.

    Oh yeah, I remember. It was shit because everyone involved did a shit job. Burton made this into one of the most boring, and laziest films about a fantastical world ever, with a lackluster attempt to make it look unique, and with a 3rd act that would fuck me up if I was still a kid. It's just the worst.., but at least Eva Green looked hot smoking a pipe...

  • Prey

    Prey

    ★★

    ''Moet je K-k-k-k-ku-ku-kijken. Dat is geen h-h-hondenpoep!''

  • Southbound

    Southbound

    ★★½

    I hate anthology movies., but this one was okay

    I don't see the point of anthology films. Why should I invest in any of these characters if they are gonna be gone in 15-20 minutes?

    This film did a good job by having a through line and connecting the stories, which made me like it a lot more.

    The third segment was the best!...

    ..Poor Lucas.

  • Deepwater Horizon

    Deepwater Horizon

    ★★★½

    Pretty great first half of the film, building suspense in a believable way, whilst not slowing down, and moving the plot forward and giving us the characters' motivation in a decent-enough way. Introduction to all the parts that were involved in this tragedy was great and their roles were divided equal enough so you care about them all, eventhough Mark Wahlberg should be the main character.

    Second half is a full-on Man Vs. Nature film with the man falling of…

  • Midnight in Paris

    Midnight in Paris

    ★★★★

    ''That's what the present is. It's a little unsatisfying because life is unsatisfying.'' - Gil

    Never before have I seen a concept, or theory, that was better put into a film than Midnight in Paris. The way Woody Allen puts this theory forward in combination with his great writing, premise, and sheer imagination makes for a genuinely fun film that makes you think, but also makes sure you disconnect from the real world to enjoy these characters that we've never…

  • Safe

    Safe

    ★★★

    I never knew I needed rear view mirror shots this much.

    Safe is a really fun, action-packed B-movie with a nice premise, which sadly ends up just being a bit racist and not really having a pay-off.

    The cinematography, for a Jason Statham action movie, is great. It shows us exactly what we need to see and doesn't cut every 0.2 seconds to make it look more entertaining and spectacular. That's what's been wrong with action movies since like the…

  • Winter in Wartime

    Winter in Wartime

    ★★★½

    ''I bring my sister. She's.. a sister'' - Michiel

    This film based on Jan Terlouw's book of the same name shows great character building of a 14-year-old boy living during the occupation of the Netherlands in the coldest winter of the WWII; the ''Oorlogswinter'' of 1945.

    It starts with a great cold open which immediately sets the tone of the film while also giving (intertextual) clues concerning the WWII, and showing us the gravity of the situation. It continues this,…

  • The Big Short

    The Big Short

    ★★★★½

    A comedy-drama about the housing bubble with fourth-wall breaking and use of fly-on-the-wall, or mockumentary style filming. What's not to love?

    It's a great film. The performances are great. The little character beats are great. There's great humor. I love the reveals in the film that create genuine shock.

    The explanations and cutaways that are in the film don't really distract me that much as they do with other people, it seems. I fully enjoyed them. It's part of the…

  • Only the Dead

    Only the Dead

    ★★★

    Documentary showing the true life of soldiers of the US army, and Iraqi citizens during the Iraq war. It's shot very up-close and personal which makes sure you can't escape what you're watching.

    The documentary maker, Michael Ware, shot footage of the war over a period of 7 years, which shows real commitment. He's there when they raid a house, do a search or anything else without any weapon or protection. He's there in the danger with the soldiers. It's…

  • Lawless

    Lawless

    ★★½

    I had to watch this with the volume down, and with foreign subtitles, so I didn't quite understand everything..., but Shia LaBeouf was quirky and fun, and Tom Hardy did a great job. The rest looked really sloppy and cheesy.

  • Argo

    Argo

    ★★★★

    A great film which proves that you don't need any intense set piece to have great tension and thrills. You just need to play dress-up and be a fugitive in a foreign country. That's it.

    A great plot which is laid out for you perfectly, which helps you feel more on the inside of this little secret mission. You know everything they know, and this makes for a more thrilling ride, because you always think people other than the people…

  • Jimmy Carr: Funny Business

    Jimmy Carr: Funny Business

    ★★½

    It's pretty fun at the start, but the crude shtick gets quite boring quite fast.