thomaruc has logged 58 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Vault

The Vault

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★½
Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bo Burnham: Words, Words, Words

Bo Burnham: Words, Words, Words

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Together Together

Together Together

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★½
Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
Edit this entry  
23
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
16
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Just Say Yes

Just Say Yes

2021
×
★½
Edit this entry  
15
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry