Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Owen

Owen

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Owen
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Owen’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • La La Land

    La La Land 2016

    ★★★★★ Rewatched by Owen 10 Aug 2022 1

    i put this on and my whole family groaned and my mom said “not this again”

    yes this again

  • The Nice Guys

    The Nice Guys 2016

    ★★★★★ Rewatched by Owen 09 Aug 2022

    THANK YOU NETFLIX FOR ADDING THIS

  • Some Like It Hot

    Some Like It Hot 1959

    ★★★★★ Rewatched by Owen 08 Aug 2022

    “suppose the dodgers leave brooklyn!!”
    *googles when this movie came out*




    yup that’s funny

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name 2017

    ★½ Watched by Owen 08 Aug 2022 3

    nope
    nope nope
    nope nope nope
    nope nope nope nope
    nope nope nope nope nope
    nope nope nope nope
    nope nope nope
    nope nope
    nope


    can people who like this movie explain why

  • Deadpool

    Deadpool 2016

    ★★★½ Watched by Owen 07 Aug 2022 1

    meh

  • Gaslight

    Gaslight 1944

    ★★★★ Watched by Owen 06 Aug 2022

    we all want to be ingrid bergman’s character in this, but we’re all really bloodthirsty bessie

  • The Umbrellas of Cherbourg

    The Umbrellas of Cherbourg 1964

    ★★★★★ Watched by Owen 06 Aug 2022

    oh i am going to be sooooooooo annoying about this one

  • Eternals

    Eternals 2021

    ★★★★★ Rewatched by Owen 06 Aug 2022

    every time i rewatch this i remember why i keep letting the mcu get my hopes up. cause one day, just once, they might recapture the absolute magic that is this movie

  • LEGO Star Wars Summer Vacation

    LEGO Star Wars Summer Vacation 2022

    ★★★½ Watched by Owen 06 Aug 2022

    i need that obi wan in a hawaiian shirt minifig

  • Lightyear

    Lightyear 2022

    ★★★½ Watched by Owen 06 Aug 2022

    sox absolutely carried this whole thing

  • Prey

    Prey 2022

    ★★★★½ Watched by Owen 05 Aug 2022

    amber midthunder supremacy

  • Life

    Life 2017

    ★★★★ Watched by Owen 04 Aug 2022 1

    wow this movie was great! i wonder what else the director has made….

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 48

Review Tags

99
  • rewatch
  • comfort movie
  • on my f*cking telephone
  • disney+
  • 4k uhd
  • disney
  • hbo max
  • new release
  • capekino
  • cried
  • lookmovie
  • netflix
  • how have i not seen this before
  • why god why
  • didnt finish
  • mcu
  • hulu
  • musical
  • watched w/ brother
  • amazon prime
  • short film
  • watched w/ sister
  • daniels
  • literal perfection
  • miniseries
  • oscar prep
  • watched for school
  • youtube
  • recommendation
  • ironic love
  • i should have been doing work but im watching this shit instead
  • pixar
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.