Dominic has logged 217 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'n' Roll Generation Saved Hollywood

Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'n' Roll Generation Saved Hollywood

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nowhere to Run

Nowhere to Run

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Firefox

Firefox

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Finding Mrs. Claus

Finding Mrs. Claus

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dear Secret Santa

Dear Secret Santa

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Naughty or Nice

Naughty or Nice

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
National Lampoon's Loaded Weapon 1

National Lampoon's Loaded Weapon 1

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
All I Want for Christmas

All I Want for Christmas

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The March Sisters at Christmas

The March Sisters at Christmas

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Replicant

Replicant

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Defending Santa

Defending Santa

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Rise of the Footsoldier Part II

Rise of the Footsoldier Part II

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Maximum Risk

Maximum Risk

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Poltergeist

Poltergeist

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Born to Raise Hell

Born to Raise Hell

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
George Michael: Freedom

George Michael: Freedom

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Speed 2: Cruise Control

Speed 2: Cruise Control

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Von Ryan's Express

Von Ryan's Express

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Capitalism: A Love Story

Capitalism: A Love Story

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Slacker Uprising

Slacker Uprising

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry