Highest rated films

  • Boyhood

    ★★★★★

  • The Way He Looks

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Dear White People

    ★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★

  • Big Hero 6

    ★★★

  • To Be Takei

    ★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★½

  • Coherence

    ★★★½

  • I Spit on Your Grave

    ★★★½

  • Gerontophilia

    ★★★

  • Blonde in a White Car

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 55 Films watched
  • 4.6 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

American Hustle

Jan 9

Last Film

The Imitation Game

Dec 26

Genres, countries & languages

Drama
41 films
Thriller
14 films
Romance
13 films
Comedy
12 films
Crime
10 films
Sci Fi
6 films
Mystery
5 films
Adventure
4 films
Action
2 films
Documentary
2 films
USA
29 films
France
10 films
UK
9 films
Italy
5 films
Argentina
2 films
Germany
2 films
Canada
1 film
Norway
1 film
Poland
1 film
English
40 films
French
12 films
Spanish
7 films
Italian
4 films
German
3 films
Polish
1 film
Portuguese
1 film
Russian
1 film
Chinese
1 film
Yiddish
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Sunrise: A Song of Two Humans
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Crazy Bitches
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Respectful Prostitute

Films Drew watched in 2014

  • The Imitation Game
  • The Theory of Everything
  • Big Hero 6
  • Interstellar
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Respectful Prostitute
  • I Spit on Your Grave
  • Blonde in a White Car
  • Witness in the City
  • Nightcrawler
  • Chelsea Girls
  • Dear White People
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Gone Girl
  • The Skeleton Twins
  • Red Desert
  • Mickey One
  • Boyhood
  • Me and You
  • Bob & Carol & Ted & Alice
  • Guardians of the Galaxy
  • Young & Beautiful
  • Klute
  • Manhattan
  • Jamie Marks Is Dead
  • Under the Skin
  • Her
  • Crazy Bitches
  • My Straight Son
  • To Be Takei
  • You and the Night
  • The Way He Looks
  • Folsom Forever
  • 20 Lies, 4 Parents and a Little Egg
  • Floating Skyscrapers
  • Helicopter Mom
  • Gerontophilia
  • The Grand Budapest Hotel
  • Band of Outsiders
  • Le Week-End
  • The One I Love
  • The Lady Eve
  • American Dreams in China
  • The Double
  • Coherence
  • West Side Story
  • Hardly a Criminal
  • Don't Ever Open That Door
  • Brighton Rock
  • It Always Rains on Sunday
  • Death Is a Caress
  • Death of a Cyclist
  • Berlin Express
  • The Murderers Are Among Us
  • American Hustle

World map

Highly rated films Drew is yet to see

  • Winter Sleep
  • Song of the Sea
  • Güeros
  • Haider
  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem
  • Sherlock: The Sign of Three
  • The Raid 2
  • 0.5 mm

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more