Sort by

thiriddh has logged 399 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Strange World

Strange World

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry