• Vortex

  • Down with the King

  • Willy's Wonderland

  • The War of Images

    ★★

  • Mank

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Strasbourg 1518

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ½

  • Apiyemiyekî?

    ★★★

  • Cold Meridian

    ★★

  • Goldman v Silverman

    ★★

  • Bad Boys for Life

    ½

  • Jumanji: The Next Level

    ½

  • 1917

    ★★★

  • Charlie's Angels

    ½

  • The Fall

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★

  • Joker

    ★★½

  • Waves

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ½

  • Vitalina Varela

    ★★★★

  • Nimic

  • Anima

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Dogs Don't Wear Pants

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Invisible Life

    ★★★½

  • A Hidden Life

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Lux Æterna

    ★★★★

  • Beanpole

    ★★★★½

  • Bacurau

    ★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★

  • Swallow

    ★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★½

  • mid90s

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Last Year When the Train Passed By

    ★★★

  • Burning

    ★★★★

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★★½

  • The House That Jack Built

    ★½

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Climax

    ★★★★★

  • Cold War

    ★★★★½

  • An Elephant Sitting Still

    ★★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★

  • Mandy

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Justice League

    ½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • It

    ★★

  • mother!

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★

  • The Shape of Water

    ★★★

  • First Reformed

    ★★½

  • Thelma

    ★★★

  • Logan Lucky

    ★★½

  • Let the Corpses Tan

    ★★★★