Yishay has logged 178 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
Edit this entry  
24
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
The Earth As Seen from the Moon

The Earth As Seen from the Moon

1967
×
Edit this entry  
23
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
19
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Rider

The Rider

2017
×
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
04
Copy Shop

Copy Shop

2001
×
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Edit this entry  
25
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Jellyfish

Jellyfish

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
Edit this entry  
09
Tickled

Tickled

2016
×
Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rendezvous

Rendezvous

1976
×
Edit this entry  
28
Ten Buildings Away

Ten Buildings Away

2015
×
Edit this entry  
28
Greenland

Greenland

2014
×
Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
Edit this entry  
17
Total Love

Total Love

2000
×
Edit this entry  
16
Joker

Joker

2019
×
Edit this entry  
14
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
Edit this entry  
10
Casablanca

Casablanca

1942
×
Edit this entry  
05
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Big Fish

Big Fish

2003
×
Edit this entry  
27
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
Edit this entry  
26
The Brothers Warner

The Brothers Warner

2008
×
Edit this entry  
23
Gett: The Trial of Viviane Amsalem

Gett: The Trial of Viviane Amsalem

2014
×
Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saint Clara

Saint Clara

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Deadly Detention

Deadly Detention

2017
×
Edit this entry  
06
Tomorrow's Gone

Tomorrow's Gone

2019
×
Edit this entry  
05
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Edit this entry  
05
Matzor

Matzor

1969
×
★★★★
Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
Edit this entry  
31
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Edit this entry  
26
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
Edit this entry  
24
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
20
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
Edit this entry  
18
Necktie

Necktie

2013
×
Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry