Sort by

Jacob has logged 124 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Orgasm Torture in Satan's Rape Clinic

Orgasm Torture in Satan's Rape Clinic

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Willow Creek

Willow Creek

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
31

31

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Big Brother: Crap

Big Brother: Crap

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dumb: The Story of Big Brother Magazine

Dumb: The Story of Big Brother Magazine

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Milo and Otis

The Adventures of Milo and Otis

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The House with 100 Eyes

The House with 100 Eyes

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moana

Moana

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rounders

Rounders

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Trolls

Trolls

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
House of Games

House of Games

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Trance

Trance

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry